Comunitate

În această secțiune puteți găsi informații despre:

• Comunitate: oferte de lucru sau alte anunțuri privind comunitatea
  • Evenimente: anunțuri privind evenimente organizate sau sprijinite de Fundație
  • Anunțuri: diverse anunțuri ale Fundației, Ambasadei sau Consulatului

Unul din obiectivele Fundației este de a ajuta cetățenii români veniți să se stabilească în Scoția să se integreze în comunitatea locală. Oricine are cunoștință de oferte de lucru serioase sunt rugați să ne anunțe, urmând ca Fundația să transmită mai departe mesajul.

Pentru cei interesați de o anumită slujbă afișată pe pagina de web, sunt rugați să ne contacteze (de preferat la Biserică după slujba Sfintei Liturghii). Pentru cei nu reușesc să ajungă la biserică, detaliile de contact sunt: telefon 0743-898-3427, email aberdeen@mitropolia.eu.

• Firmă de construcții din Dundee caută personal calificat în domeniul amenajărilor interioare și construcții. Pentru mai multe detalii contactați pe Delia Bucur la telefon 07587-322-587 sau prin email dlybucur@yahoo.com.[02/02/2018]
  • Firma "DALY TRADING LTD" caută să angajeze persoane care se pricep la decorațiuni interioare (gresie, parchet, gletuit, zugrăvit, instalații sanitare, electricitate).[20/08/2017]
  • Firma de curățenie "IB Cleaning Services" angajează menajeră (carnetul de conducere este un avantaj).[20/08/2017]

Consulat Onorific al României la Aberdeen

Vineri 24 ianuarie 2020 în prezența domnului Ambasador Dan Mihalache, a domnului Consulului General Anton Barbu și a altor membri ai Ambasadei României din Londra a avut loc recepția de numire oficială a doamnei Maria Marcaș în poziția de Consul Onorific al României la Aberdeen. Atribuțiile Consulatului Onorific sunt de a reprezenta interesele României în mediile politice, economice și culturale. De asemenea poate oferi asistenţă şi consultanţă cetăţenilor români aflaţi în situaţii deosebite. Informații de interes general pentru comunitate vor fi postate pe pagina de facebook a Consulatului.
De reținut însă că documentele de călătorie, pașapoarte, actele notariale și de stare civilă se eliberează de către misiunile diplomatice, și anume de către Secția Consulară a Ambasadei României la Londra și Biroul Consular din Edinburgh.

Seara Românească 2019

Pe data de 3 noiembrie a avut loc a XII-a ediție a Serii Românești din Aberdeen organizată de Scottish Romanian Society. Evenimentul s-a ținut la "The Aberdeen Altens Hotel" și a inclus masa, multă muzică, dans și voie bună. Mulțumim tuturor participanților și vă așteptăm și data viitoare.

Film "Pelerinaj în Țara Sfântă"

La începutul Postului Crăciunului pe data de 19 noiembrie după slujba Sfintei Liturghii s-a rulat filmul "Pelerini în Țara Sfântă". Filmul a fost realizat de TRINITAS TV pentru pelerinii care merg în Israel prin Basilica și și-a propus să prezinte locurile sfinte care fac parte din pelerinaj.

Seara Românească 2017

Pe 4 noiembrie a avut loc a X-a ediție a Serii Românești în Aberdeen Altens Hotel organizată de Scottish Romanian Society din Aberdeen. Organizatorii mulțumesc tuturor celor care au participat și care au contribuit la reușita serii.

Ghișeul Consular Online

Pagina poate fi folosită pentru consultare, trimitere de cereri de servicii consulare, verificarea stării cererii, actualizarea cererii pe baza observațiilor primite de la funcționarii consulari, completarea formularelor online (după care trebuie descărcate și semnate) precum și programarea la biroul consular. Serviciile consulare oferite sunt: cetățenie, documente de călătorie, acte de stare civilă, acte notariale, obținerea de acte din România și alte servicii.

Pentru a apela la servicii consulare trebuie să vă creați un cont folosind adresa de email. Mai multe detalii se pot obține pe pagina www.econsulat.ro.

TELVERDE-SOLVIT

Începând cu 16 august 2017 a devenit activ serviciul telefonic gratuit TELVERDE-SOLVIT. Acesta își propune să ajute la soluţionarea problemele generate de aplicarea necorespunzătoare a legislaţiei europene. Termenul de soluționare a cererilor în cadrul SOLVIT este de zece săptămâni, iar serviciul este gratuit.

"SOLVIT le reamintește autorităților în cauză care sunt drepturile încălcate și colaborează cu acestea pentru a rezolva problema. În sfera de competențe SOLVIT intră recunoaşterea calificărilor profesionale și a diplomelor în alte State Membre, calcularea pensiilor și a indemnizațiilor de șomaj, înmatricularea autovehiculelor și permisele de conducere, obținerea permiselor de ședere, accesul la educație sau circulația capitalurilor și rambursările de TVA", a explicat ministrul delegat pentru Afaceri Europene Victor Negrescu.

Serviciul poate fi accesat la numărul de telefon 0800 672 507, gratuit din orice rețea de telefonie fixă sau mobilă, de luni până vineri, între orele 09:00 – 16:00.