Finanțarea Fundației

Fundația se finanțează prin donații. Sprijinul dumneavoastră financiar ne permite să plătim chiria spațiului închiriat pentru desfășurarea slujbelor religioase, cumpărarea obiectelor de cult, crearea unui fond pentru cumpărarea unei biserici etc.

Donații

Donațiile se pot face la biserică, prin transfer bancar, standing order sau folosind serviciul Paypal. Pentru cei care nu folosesc serviciul de plăți online, pot descărca formularul pentru crearea unui Standing Order pe care trebuie să-l completați și să-l trimiteți băncii dumneavoastră sau să-l dați Părintelui Andrei.

Detaliile bancare ale Fundației sunt:
Banca: HSBC
Numele contului: The Romanian Orthodox Church Aberdeen
Sort Code: 40-01-25
Numărul contului pentru Aberdeen: 61489623
Numărul contului pentru Dundee:    11642537

Pentru donații folosind serviciul Paypal vă rugăm să accesați link-ul de mai jos (nu este necesar să aveți cont Paypal pentru a folosi serviciul):

Altă posibilitate de a dona este prin Charity Aid Foundation (CAF) accesând link-ul de mai jos:

Gift Aid

Fundația poate cere înapoi taxele care au fost plătite pentru donațiile dumneavoastră. Pentru asta trebuie ca donatorul să plătească taxe în UK (mai mari decât de ce se cere înapoi, adică 25% din donații) și să trebuie să completeze unul din formularele Gift Aid de mai jos :

După completare sunteți rugați să-l trimiteți prin email către treasurer@ParohiaAberdeen.org.uk sau părintele Andrei. Mai multe detalii pot fi găsite pe pagina de web HMRC.

Donații prin shopping

O altă metodă de finanțare este de a folosi serviciile organizațiilor de mai jos - care facilitează obținerea de donații de la diverse magazine online:

• easyfundrasing.org.uk
    Charity name: Romanian Orthodox Church Aberdeen
    Nu uitați să selectați opțiunea Gift Aid în Settings.

• Give as you Live
    Charity name: Romanian Orthodox Church in Aberdeen

Pe scurt, modul în care funcționează este:

• Înregistrarea cu ei (gratuită) selectând fundația menționată mai sus și completând detaliile personale cerute de formular.
  • Pentru Easyfundraising și "Give as you Live" selectați de pe pagina lor de web un magazin inclus pe lista lor (sunt mii de opțiuni). Prin selectare sunteți automat redirecționați pe pagina de web a magazinului, de unde faceți cumpărăturile ca de obicei.
  • Magazinul online va face o donație către fundația aleasă.

Mai multe detalii despre cum funcționează acest sistem pot fi găsite pe paginile lor de web.