Despre fundație

Comunitatea a înregistrat o fundație cu statutul de Scottish Charity Incorporated Organisation (SCIO) de către OSCR Scottish Charity Regulator. Fundația este separată de Parohie, dar sprijină activitatea Parohiei atâta timp cât activitățile acesteia se înscriu în lista de obiective de mai jos. Un mare avantaj al Fundației este că permite recuperarea taxelor pentru donațiile făcute precum și alte forme de finanțare (vezi Finanțare).

Numele fundației este "The Romanian Christian Orthodox Church "Saints Joachim and Anna" in Aberdeen iar numărul sub care este înregistrată este SC046723.

Obiective

• Oferirea de informații și sprijin pentru românii din Scoția.
  • Promovarea includerii persoanelor de origină română în viața civilă din Scoția.
  • Promovarea artei și culturii românești în Scoția.
  • Asigură mijloacele necesare pentru Biserica Ortodoxă Română să practice credința ortodoxă în Scoția.
  • Sprijină organizarea de activități religioase, culturale și filantropice, în acord cu legea scoțiană și tradițiile bisericii ortodoxe.
  • Asigură mijloacele necesare pentru educarea publicului în credința creștin ortodoxă, precum și a culturii și limbii române.
  • Oferă conlucrarea cu celelalte patriarhate ortodoxe (scoțian, englez, grec, rus, sârb și altele). Un objective important al comunității noastre este de a face cunoscut patrimoniul nostru cultural și de a primii cu bucurie pe toți cei interesați în practicarea vieții creștine a Bisericii Ortodoxe.

Consiliul Fundației: